İyi Fotoğraf Çekmenin Sırları

1
214
Fotoğraf Çekmenin Sırları
Fotoğraf Çekmenin Sırları

Sevdiklerimizle biraraya geldiğimiz doğumgünü, tatil, düğün gibi değerli anlarda mutlaka hatıralarımızı fotoğraflarız. Artık dijital makineler aracılığıyla fotoğraf çekmek ve bilgisayara aktarmak son derece kolay olmakta. Fotoğrafınızın kalitesini artırmak için aşağıda sıraladığımız fotoğraf çekme tekniklerini uygulamanızı öneririz.

Arka Fon
Fotoğraflarda odak nesnenin belirgin olması ve daha fazla dikkat çekmesi için arka fonun sade veya tek renk olması önemlidir.

Flaş Kullanımı
Güneşli bir ortamda fotoğraf çekseniz bile çekeceğiniz nesne gölgede bulunuyorsa görüntü karanlık çıkacaktır. Bu nedenle flaş kullanmanız gerekir. Örneğin güneş battığı esnada bir kişinin fotoğrafını çekecekseniz flaş kullanabilirsiniz.

Zoom Yapmayın
Günümüzde tüm fotoğraf makinelerinde dijital zoom özelliği bulunmaktadır. Ancak zoom yaparak elde edeceğiniz görüntü makineniz profesyonel değilse net olmayacaktır. Bu şekilde sadece görüntüyü büyütmüş olur, netliğini bozarsınız.

Yakım Çekim
Dikkat çeken fotoğraflar için zaman zaman yakın çekim deneyebilirsiniz. Yakın çekim yaparken makinenizi makro moda alın aksi halde görüntü bozulacaktır. Ayrıca yakın çekimlerde flaş kullanmamanızı öneririz.

Konuyla Aynı Seviyede Olmak
Fotoğrafını çekeceğiniz nesneyle aynı hizada olmak ayrıntıları daha iyi yakalamanızı sağlar ve orantılar daha net olur. Mesela çocuğunuzun fotoğrafını çekerken onunla göz hizasına gelmeniz iyi bir gülümse yakalamanıza yardımcı olur.

Işık
İyi bir fotoğraf için en önemli unsur ışıktır. Manzara fotoğrafı çekecekseniz sabah erken saatler veya akşam güneşin battığı saatler uygun olacaktır. Öğlen güneş ışığı dik açıyla geldiği için keskin gölgeler ve parlak alanlar oluşturur. Bu nedenle fotoğrafçılar tarafından fazla tercih edilmez.

1 YORUM

  1. Gerçekten çok işe yarar bilgiler. İlgim de vardı sayenizde daha profesyonel fotoğraflar çekebilirim. Hatta yakın zamanda kendime bir site açmayı bile düşünüyorum 🙂

CEVAP VER