Battlefield 1, Türkiye’de Yasaklanacak Mı?

3
244
Battlefield 1
Battlefield 1

21 Ekim 2016 tarihinde piyasaya sürülen Battlefield 1 oyunu, 1. Dünya savaşını konu aldığı için oyun içerisinde Osmanlı askerleri ve Türk bayrağı da bulunuyor. Bu özelliklerin olması milletimizi gerçekten gururlandırdı. EA Games tarafından geliştirilen bu oyun maalesef ülkemizde oyunculardan yanı sıra oyun oynamayan bireyler tarafından bile tepki gördü.

Bilindiği üzere, oyunun hikayesine ve senaryosuna göre Anzak askeri olarak oyuna başlayıp, Çanakkale’de haberci olarak görev alıyoruz. Bu yüzden Osmanlı askerlerini oyun içerisinde öldürmek zorunda kalıyoruz. Aynı zamanda oyun içinde bulunan uçak ve tank gibi silahların oyun içindeki Çanakkale haritasını bombalaması da oyuncular tarafından eleştirildi.

Bizce oyunda iki taraf seçme olmalıydı ve istersek osmanlı tarafında istersek ingilitere tarafında olabilirdik. Bu sayede hiçbir ülkeden oyunu yasaklama duyurusu gibi bir söylenti gelmezdi. 190 TL değerindeki bu online oyun, bu anlatılanlar yüzünden çokça eleştiri aldı. Söylentilere göre oyun hakkında tüm bilgilerin ve detayların bulunduğu bir rapor, Cumhuriyet savcılığı tarafından Bakanlığa iletilecek. Eğer bakanlık karar verip oyunun yasaklanmasını isterse ülkemizde oyun yasaklanacak.

3 YORUMLAR

CEVAP VER